5 Kasım 2010 Cuma

Hyper-V Server’ı SP1 beta sürümünden SP1 RC sürümüne yükseltirken dikkat edilmesi gerekenler

Benim gibi Hyper-V server’ınızı SP1 ile gelecek olan özellikleri bir an önce kullanmak için kurduysanız ve Release Candidate (RC) sürümü ile gelen değişiklikleri de görmek için yanıp tutuşuyorsanız, upgrade yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar söz konusu olacaktır.
Maalesef Service Pack 1 Beta sürümünden SP1 Beta Release Candidate sürümüne direk olarak yüksektme yapamıyorsunuz. Öncelikle Beta sürümünü sisteminizden kaldırmanız ve daha sonra RC sürümünü yüklemeniz gerekmektedir.
Bu yöntemin izlenmesindeki esas amaç var olan SP1 sürümünün içinde Dynamic Memory ve RemoteFX özellikleri aktif halde kullanılabiliyor olma ihtimalidir.
Dynamic Memory ve RemoteFX özelliğinin açık olduğu Windows Server 2008 R2 Hyper-V RTM versiyonunda çalışan Hyper-V üzerinde, SP1’i kaldırdığınızda da VM’in bu konfigürasyon bilgisini nasıl okuyacağını anlayamaz ve bu özelliklerin aktif edildiği VM’ler de hata girdilerine neden olur.
Aşağıdaki gibi Event Viewer’da Hyper-V ile ilgili “Cannot load a virtual machine configuration: The data version is not supported (Virtual Machine Id numarası) hatası ile karşılaşılacaktır. (Resim-1)

Resim-1
Mevcut sistemlerinizde bu tarz durum ile karşılaşmamak için 2 önemli adıma dikkat edilmesi gerekmektedir.
• Update öncesi Önemli VM’lerinizde Dynamic Memory ve RemoteFX özelliğini pasif (disable) etmeniz;
• Dynamic Memory ve RemoteFX özelliğini pasif (disable) etmiş olduğunuz VM’lerin snapshot’larında da pasif olmasından emin olmalısınız.
Bu iki özelliğin enable ve disable olarak alınmış snapshot’ları üzerinden çalışan VM’lerinizde bir problem olmayacaktır. Ancak bu özelliklerin enable edilmiş olan snapshot’tan boot olamama problemi ile karşılaşılacaktır. Bu problemin olması, enable olarak alınmış snapshotların bozulmasıdır.
• Bu iki önemli konuya dikkat ettikten sonra, SP1 Beta’yı control panel, Uninstall a Program, View installed updates bölümünden kaldırın.
• SP1 RC sürümünün kurulumunu yapın.
• Tüm VM’lerinizde integration servislerini yeniden yükleyin.

Hiç yorum yok: